2008. október 16., csütörtök

Tévedések filozófiája Európában

Franciaországban és Németországban a fiatalok veszélyes nevelésen kényszerülnek átesni. Az olyan alapelvek oktatása, mint a kapitalizmus, szabad piac és vállalkozások elavultak, egészségtelenek és etikátlanok, ezek a gyerekek az előítéleteken és az egyoldalúság diétáján nevelkednek.

Az ebből való kilábalás képessége határozza meg, mely európai gazdaságok virágzanak, és melyek hanyatlanak majd. A védtelen diákok olyan tankönyvekből tanulnak melyek ellentmondásokkal vannak tele, amiket magolni kezdenek mihelyst felveszik őket a jobb felsőoktatási intézményekbe, szerte a világon. Ezek a hallgatók pedig még csak nem is a a pakisztáni madraszokban (vallási iskola), vagy az államilag kontrollált szaúd-arábiai iskolákban találhatók, hanem világ két legnagyobb demokráciájában. A nemzeti hittételek alapjai pedig az oktatásban gyökereznek. Jelenleg nincsen iránymutatás, hogyan tanítsák az államok a közgazdaságtant, annak ellenére, hogy a tárgy döntő a kollektív öntudat formálásában, amely a belföldi és külföldi politikát egyaránt vezérli. Franciaországban és Németországban az iskolák segítették a bevésését egy veszélyes idegenkedésnek a kapitalizmussal szemben. Egy 2005-ös szavazás alkalmával a francia polgárok csupán 36%-a szavazott a szabadpiaci rendszer mellett, és csak egyetlen régió szavazott a 22-ből arra, hogy elsőbbségi támogatásban részesíti a globális kereskedelem ezen sarokkövét. Németországban időközben a szocialista elvek támogatottsága minden idők legmagasabb értékét, 47%-ot ért el 2007-ben szemben az 1991 –es 36%-al.
Németországban a munkanélküliségi arány évek alatt minimálisra csökkent, ami nem kis részben köszönhető a jóléti reformoknak, melyekkel 2005-ben nyomást gyakoroltak a német munkanélküliekre. Ezen előnyös végkimenetel ellenére mostanában szinte tökéletes az egyetértés, hogy a jóléti állam rombolói messzebbre mentek a kelleténél. Angela Merker kancellár mindent fel is adott a terveiből, amelyek a szabad piaci reformok folytatásáról szóltak, ezek helyett bevezette a gazdag emberek adóját, mellyel megszorították a munkaerő-piaci szabályokat, és erősítették a globalizáció megregulázására történő törekvéseket.
Háromból két német ma a Die Linke (A Bal) nevű antiglobalizációs pártot támogatja, melyet a keletnémet és a nyugati balszárnyas polgáriak alapítottak.

A cikk a szakkollégium külpolitika körének keretében jött létre. A cikk a kör munkájának vitaindítója, a szakkollégium illetve annak tagjainak véleményét nem tükrözi.
Fordítás: Vas Péter, eredeti: Stefan Theil (Newsweek magazin).

Nincsenek megjegyzések: